Promedica ITS Süreçlerini GetronTrace ile Yönetecek   devamı...

  Bausch and Lomb'un Tercihi GetronTrace  devamı...

  Gilead Getron deneyimini seçti  devamı...

  Getron'da yeni dönem  devamı...

  Medek'in Tercihi GetronTrace  devamı...

  Daiichi Sankyo'nun da tercihi GetronTrace  devamı...

  Amgen de GetronTrace'i seçti  devamı...

  Gripin, İlaç Takip Sistemi’nde yola Getron ile devam edecek  devamı...

  Janssen-Cilag da GetronTrace'i seçti  devamı...

  Teofarma GetronTrace'te karar kıldı  devamı...

Haber Arşivi +    

   Basından Haberlere Gitmek İçin Tıklayınız...

 
 
 
  Track & Trace Nedir?

ÜRÜN GÜVENLİĞİ DÜNYASINDA YENİ AKTÖR

Takip ve İzleme bir ürünün, üreticiden tüketiciye kadar olan yaşam döngüsü boyunca dağıtım ağı üzerinde yaptıgı seyahatin geçmiş ve gerçek zamanlı olarak kaydedilmesi işlemidir.

En basit anlamı ile ürünün çeşitli yöntemlerle tekil (unique) olarak kodlanması ve bu kodun; dolayısıyla da ürünün takip edilmesidir.

Söz konusu kod, rastgele üretilmiş nümerik/alfanümerik bir kod olabileceği gibi, endüstri standartlarına uygun bir barkod da olabilir. Son dönemde hem az yer kaplaması hem de bilgi kapasitesinin yüksek olması nedeni ile 2D barkodlar bu tür uygulamalarda sıkça kullanılmaktadır.

Kodun/ürünün hangi üretici tarafından, hangi fabrikada üretildiğini, hangi dağıtım kanallarından geçtiğini ve nihai tüketiciye ulaştığında olması gereken yerde olup olmadığının, yanı ürünün seceresinin bir veri tabanı vasıtası ile kontrol edilmesini sağlayan takip ve izleme uygulamaları paralel ticaret ve sahteciliğin artması ile beraber hem ülke çapında hem de bireysel işletmeler bazında oldukça yaygın kullanım alanı bulmaktadır.

NASIL ÇALIŞIR ?

Takip ve izleme projeleri kriptoloji, imaj yakalama, veritabanı yönetimi, veri aktarımı, baskılama ve okuma cihazları gibi farklı teknolojilerin bütünleştirilmesi prensibine dayanmaktadır.

Kodlama konusunda ink jet, ısı ile markalama veya lazer işleme yöntemleri ihtiyaca göre değişen tekniklerden bazılarıdır.

Kodların da çeşitli tipleri bulunmaktadır. Rastgele kodlar özel bir yazılım aracılıgı ile üretilir. Burada prensip her bir ürünün benzersiz ve doğrulanabilir kaydının yapılmasına imkan veren tamamen rastgele bir düzen ile belirli bir adette kod üretimidir. Üretilen kodlar bir veritabanında saklanır ve bu veritabanına erişim internet veya bir çağrı merkezi üzerinden de yapılabilir. Bu kodlar görsel doğrulama amaçıyla gözle okunabilir bir formda olabileceği gibi makine okunabilirlik için datamatrix tipi barkod formunda da olabilirler.

Varolan üretim, baskı veya paketleme hatlarında her bir paket/ürün/evrak için tekil (unique) olarak üretilen kod direkt olarak veya bir etiket vasıtasıyla ürün veya ambalaj üzerine uygulanır. Ürünün piyasaya arz edilmesi ile beraber kod aktif hale getirilir. Tüm yaşam döngüsü boyunca kodun veritabanına kaydı ve buradan kontrol ve takibi sağlanır.

Doğrulama yetkili kontrolörler veya tüketici tarafından internet, telefon kullanılarak veri tabanı üzerinden sorgulama ile yapılabilmektedir.

Özellikle tütün ürünleri, alkollü içecekler ve ilaç endüstrisinde ülke çapında uygulamalarla karşımıza çıkan takip ve izleme, ölçeklenebilir yapısı ile marka koruma sektöründe de tercih edilen bir araçtır.


SAĞLADIKLARI

• Ürün doğrulama hizmetleri
• Ürünün yaşam döngüsü takibinde verimliliğin ve şeffaflıgın artması
• Uluslararası mevzuatlara uyum sağlamak
• Veri doğruluğunun ve bütünlügünün sağlanması
• Halihazırda var olan iş akışı ve ERP sistemlerine adapte olabilmesi
• Tedarik zincirinde şeffaflık sağlanarak operasyonel verimliliğin arttırılması
• Kritik bilgilere erişim için iş ortaklarınıza yetkilendirme
• Geri çekme yönetimi
• Operasyonel bilgilerin kullanılabilir hale getirilmesi / raporlama

Takip ve izleme çözümlerinin uygulama alanları, gıda ürünleri, ilaç, otomotiv, yedek parça, kozmetik gibi marka korumanın yanı sıra çek, sigorta poliçesi, garanti belgesi gibi kıymetli evrakların korunmasına kadar uzanmaktadır.

Takip ve izleme çözümleri optik teknolojilerle birleştirildiğinde bireysel doğrulama imkanı sunan yüksek güvenlikli marka koruma araçlarına dönüşürler.